Znamy laureatów konkursu „Las dobre sąsiedztwo. Naturalna Sława – wyprawa w nieznane”!!!

Przez trzy ostatnie dni (piątek-niedziela, 10-12.06.2016 r.), na terenie Nadleśnictwa Sława Śląska toczyła się walka o drużynowe zwycięstwo w konkursie „Las dobre sąsiedztwo. Naturalna Sława – wyprawa w nieznane”. Dwie drużyny (po 5 osób każda) zmagały się z zadaniami-niespodziankami, które napotykali na trasie swoich wypraw: rowerowej, konnej oraz wodnej. Już od pierwszych chwil można było zauważyć, że rywalizacja będzie zacięta, jednak mimo to między uczestnikami panowała miła i przyjazna atmosfera, co wspaniale podsumowała jedna z zawodniczek – „chodzi o dobrą zabawę, a nie tylko z zwycięstwo”!

Warto wspomnieć, że zawodnicy znali się jedynie z anteny Radia Zachód. Wartością dodaną całego przedsięwzięcia było więc również to, że mieli możliwość poznać się i porozmawiać ze sobą osobiście.

Wracając do tematu rywalizacji – nie możemy pominąć tu faktu, że zarówno trasy wypraw oraz zadania nie należały do najłatwiejszych, mimo to wszyscy uczestnicy spisali się wzorowo i wytrwali do końca. Jednakże jak to bywa w każdej rywalizacji, ktoś musi wygrać, a ktoś przegrać…

Zwycięzcami 3-dniowej leśnej eskapady zostali:

Barbara Czerkawska

Jerzy Bieliński

Arkadiusz Kirchner

Tadeusz Kocoń

Ryszard Wiszniewski

SERDECZNIE GRATULUJEMY!!!

Można by rzecz, że w zasadzie wszyscy uczestnicy II etapu konkursu są zwycięzcami, ponieważ tak jak już napisaliśmy wcześniej, każdy z nich pokonał wszystkie przygotowane przez nas trasy, na których czyhały przeróżne niebezpieczeństwa, np. tajemnicza Czerwona Małpa, dwa tarnowskie misie czy też niezwykle sprytne i filuterne ptaki-śpiewaki, oraz zadania które należało wykonać, np. określić typ gleby na podstawie dołu glebowego, zmierzyć wysokość drzewa przy użyciu profesjonalnego wysokościomierza, rozpoznać kilka gatunków drzew leśnych, rozwiązać zagadkę przygotowaną przez Ranczo Navaho.

Oczywiście nie odbyło by się to wszystko, gdyby nie pomoc lokalnych instytucji, organizacji czy też punktów usługowych, której nam udzielono przy przygotowywaniu tych leśnych harców. W związku z tym serdecznie dziękujemy m.in.:

- Panu Janowi Wojtasikowi  ze Stowarzyszenia Rozwoju Letniska Jodłów - za pomoc w przygotowaniu trasy rowerowej po ostępach Puszczy Tarnowskiej,

- Panu Komandorowi  Robertowi Wagnerowi z Ratownictwa Wodnego w Sławie - za pomoc i nadzór nad organizacją i przebiegiem konkurencji wodnych na Jeziorze Sławskim,

- Pani Agnieszce Bator oraz instruktorom Monice i Jakubowi z Ranczo Navaho – za przygotowanie i opiekę podczas dnia konnego,

- Pani Małgorzacie Sobczak oraz pracownikom Sławskiego Centrum Kultury i Wypoczynku w Sławie za wspaniałą gościnność wykazaną uczestnikom konkursu,

- Pani Sylwii Nisiewicz-Gorczyńskiej oraz pracownikom pensjonatu „Haleszka” w Lubiatowie - za przygotowanie przepysznego bigosu myśliwskiego i jeszcze lepszej zupy gulaszowej z dziczyzny,

- kierowcom z firmy „Leonidas” ze Sławy, którzy dbali o to, by punktualnie i bezpiecznie dowieźć uczestników na pole walki.

Dziękujemy również pracownikowi Nadleśnictwa Nowa Sól - Panu Ryszardowi Kieczurowi, kierownikowi Wyłuszczarni Nasion w Siedlisku - za poświęcony czas oraz szczegółowe i profesjonalne objaśnienie tajników funkcjonowania wyłuszczarni.

Żywimy nadzieję, że wszyscy uczestnicy konkursu „Las Dobre sąsiedztwo. Naturalna Sława – wyprawa w nieznane” przekonali się, że w naszych lasach prowadzimy trwale zrównoważoną gospodarkę leśną, z której nie czynimy żadnych tajemnic, a wręcz przeciwnie – chwalimy się nią, opowiadamy i staramy się wyjaśniać nawet najbardziej zawiłe jej tajemnice. Nasi goście zapewne zauważyli także podczas wyprawy rowerowej i konnej, że wbrew powszechnym opiniom, polskich lasów przybywa, choćby w postaci zalesianych gruntów porolnych. Ponadto mogli oni poczuć naszą otwartość na społeczeństwo, chęć podejmowania rozmów, współpracy oraz udostępniania lasów w celach szeroko pojętej zrównoważonej turystyki i rekreacji na terenach leśnych.

W haśle przewodnim całego przedsięwzięcia pojawia się fraza „Las dobre sąsiedztwo”. Czy tak też właśnie jest? Czy jako Lasy Państwowe stanowimy dobre sąsiedztwo? – nie nam to oceniać; na to pytanie musicie odpowiedzieć sami. Serdecznie zapraszamy do przesłania na adres Nadleśnictwa Sława Śląska (adres poniżej) Waszej opinii na ten temat, a tymczasem zachęcamy do zapoznania się z fotorelacją z całego przedsięwzięcia.

Nadleśnictwo Sława Śląska                                       

ul. Niewidziajły 1a                                                         

67-410 Sława                                                                   

SlawaSlaska@zielonagora.lasy.gov.pl                   

 

DARZ BÓR!

Podobne artykuły

fot. G. Sawko

Ścieżka edukacyjna - "Lekcja biologii inaczej"

Las - nieporównywalne z niczym piękno, bogactwo przyrodnicze, feeria barw i dźwięków.

fot. G. Jędro

Spośród bezkręgowców ochronie ścisłej na terenie Nadleśnictwa podlegają:

fot. G. Sawko

Z racji swojego położenia rejon Nadleśnictwa Sława Śląska obfituje w liczne atrakcje turystyczne.

Najnowsze artykuły

Zapraszamy do zapoznania się z edukacyjną prezen

Zapraszamy dzieci oraz osoby dorosłe do nauki poprzez grę edukacyjną Zapoluj z sową.

Aktualności

Zapraszamy dzieci oraz osoby dorosłe do nauki poprzez grę edukacyjną Zapoluj z sową.

Wspólnie z Gminą Sława oraz Gminą Kolsko realizujemy, jako Nadleśnictwo, projekt pn.

Blok kalendarz

 

Kontakt

Nadleśnictwo Sława Śląska

ul. Niewidziajły 1A
67-410 Sława

tel. +48 68 356 62 29
fax. +48 68 356 62 29

slawaslaska@zielonagora.lasy.gov.pl

Nadleśnictwo Sława Śląska 2015 © Wszystkie Prawa Zastrzeżone.

Realizacja: www.CarboMedia.pl