Lipiennik Loesela

Lipiennik Loesela (Liparis loeselii L.)  – perła sławskich torfowisk.

Mała, niepozorna roślina , o drobnych kwiatach – lipiennik Loesela (Liparis loeselii L.). Jest przedstawicielem rodzinnych storczykowatych. To dowód na to, że i u nas występują storczyki na swych naturalnych siedliskach – nie tylko te, znane nam z kwiaciarni i parapetów okiennych, kuszące feerią barw swoich kwiatów.

Zaliczany do bylin, czyli roślin wieloletnich. Jedną z dość niezwykłych cech lipiennika jest jego korzeń, który składa się z dwóch pseudobulw – zeszło- i tegorocznej, przy czym obie otulone są osłonkami, zwanymi pochwami. Możecie zapytać, dlaczego akurat dwie pseudobulwy i dlaczego zeszło- i tegoroczna? – otóż w naturze nic nie dzieje się przypadkiem: z zeszłorocznej bowiem wyrasta pęd nadziemny (łodyga), tegoroczna natomiast to magazyn rośliny, w którym zgromadzone są substancje zapasowe dla przyszłorocznego pędu. Na szczycie łodygi wyrastają małe i niepozorne, zielonkawe lub żółtobiałe, zebrane w 3–18 kwiatowy kwiatostan, kwiaty. Ciekawostką jest fakt, że roślina zaczyna kwitnąć nie wcześniej niż w … 7 roku od skiełkowania! Jeżeli będziecie mieli odrobinę szczęścia, to jeszcze macie szansę zobaczyć kwitnące egzemplarze, ponieważ okres kwitnienia tego storczyka rozpoczyna się w maju, a kończy w lipcu. Owoce lipiennika są jeszcze mniejsze niż jego kwiaty.

Nie mniej ciekawy jest rozwój samej rośliny - we wczesnych stadiach rozwojowych, roślina potrzebuje partnera mikoryzowego, co oznacza że korzeń lipiennika (pseudobulwa) musi wejść w symbiozę z grzybem. W trzecim roku od infekcji grzybem mikoryzowym, rozwija się stadium juwenilne (młodociane) lipiennika z jednym niewielkim liściem, w kolejnych stadiach roślina rozwija po dwa liście. Najczęściej rozmnaża się generatywnie w wyniku samozapylenia, rzadziej wegetatywnie, przez tworzenie się w pochwach liści pąków przybyszowych. Kwiaty pojawiają się dopiero w siódmym roku od wykiełkowania nasion.

Zapewne zastanawiacie się, gdzie możecie spotkać się z tą jakże ciekawą rośliną? Jednym z jej ulubionych siedlisk, na których lubi rosnąć, są torfowiska alkaliczne. Do tego wszystkiego lubi ona spory dostęp do światła, a co za tym idzie – jest także ciepłolubna.

Kolejną ciekawostkę stanowi nazwa gatunkowa rośliny – lipiennik Loeasela (Liparis loeselii L). Otóż stanowi ona hołd złożony niemieckiemu botanikowi z okolic Królewca, Johannesowi Loeselowi (1607-1655). Warto wspomnieć, że jedno z dzieł naukowych autorstwa Loesela, pt. „Flora Prussica” zostało zaliczone w 1987 roku do do stu najbardziej znaczących prac botanicznych w historii.

Niestety lipiennik Loesela jest rośliną zagrożoną w skali naszego kraju oraz Europy. Stan zachowania gatunku określa się jako zły o tendencji pogarszającej się: wyniki monitoringu roślin (Biuletyn Monitoringu Przyrody nr 14, GIOŚ, 2015 r.) wskazują jednoznacznie, że w latach 2006-2011 stan ochrony gatunku określony był jako niezadowalający, a w latach 2013-2015 już jako zły. Jedną z głównych przyczyn takiego stanu  jest ekspansywna sukcesja naturalna oraz pojawiająca się wraz z nią konkurencja międzygatunkowa. Potwierdzono też, że w południowej i środkowej części Polski jest to gatunek krytycznie zagrożony lub zagrożony. W związku z tym, gdy podczas swoich leśnych wędrówek natraficie na ten niezwykły okaz, to nie niszczcie go, nie zrywajcie i nie depczcie, nie wykopujcie do doniczek – pozwólcie mu rosnąć w naturalnym środowisku, a tym samym wzbogacać bioróżnorodność.

Zdjęcia z https://pl.wikipedia.org/wiki/Lipiennik_Loesela .

Kalendarz imprez

Najnowsze artykuły

Autor: Silar, źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Myosotis,_Sanok.JPG

o właśnie dziś 15 maja jest jej święto. Któż z nas jej nie zna?

Niebawem, bo już 12 maja, będziemy obchodzili po raz ….

Mając na uwadze zeszłoroczny sukces naszej imprezy miło jest nam poinformować Was wszystkich, że II edycja leśnego dogtrekkingu odbędzie się 08.09.2018 r., na

 

Kontakt

Nadleśnictwo Sława Śląska

ul. Niewidziajły 1A
67-410 Sława

tel. +48 68 356 62 29
fax. +48 68 356 62 29

slawaslaska@zielonagora.lasy.gov.pl

Nadleśnictwo Sława Śląska 2015 © Wszystkie Prawa Zastrzeżone.

Realizacja: www.CarboMedia.pl