Ptaki Parku Miejskiego w Sławie

Dla nikogo chyba nie jest tajemnicą, że pierwotnym naturalnym środowiskiem, w którym mogliśmy niegdyś spotkać przedstawicieli naszej rodzimej awifauny są tereny niezurbanizowane. Jak wiemy, zgodnie z maksymą pantha rei, wszystko wokół nas w jakiś sposób ewoluuje. Tak też właśnie stało się z naszymi ptasimi sprzymierzeńcami. Już od dłuższego czasu obserwowano proces urbanizacji ptaków, czyli ich przystosowywanie się do życia w warunkach miejskich. W początkowym okresie spotykaliśmy w miastach zaledwie kilka podstawowych gatunków - wróbla, synogarlicę turecką (zwaną również sierpówką), szpaki, niektóre gatunki jaskółek. Z biegiem czasu do miast zaczęły zaglądać również inne.

Jednym z podstawowych czynników wpływających na zasiedlanie terenów miejskich przez ptaki jest dostępność miejsc, w których mogą zakładać swoje gniazda i wyprowadzać lęgi. Wiadomo, że najbardziej dogodnym miejscem pod tym względem będą wszelkiego rodzaju parki miejskie. Tak też właśnie stało się i w Sławie.

Zapewne ciekawi jesteście, które gatunki naszych skrzydlatych przyjaciół spotkacie w sławskim parku? Nic prostszego – zapraszamy do lektury artykułu pt. „Ptaki Parku Miejskiego w Sławie”  autorstwa dr. Olafa Ciebiery, prof. dr. hab. Leszka Jerzaka i mgr. Alfreda Roslera.

ZAPRASZAMY DO LEKTURY!

  • Pliszka żółta
  • Wróbel polny (mazurek)
  • Dzierzba gąsiorek

Kalendarz imprez

Najnowsze artykuły

Autor: Silar, źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Myosotis,_Sanok.JPG

o właśnie dziś 15 maja jest jej święto. Któż z nas jej nie zna?

Niebawem, bo już 12 maja, będziemy obchodzili po raz ….

Mając na uwadze zeszłoroczny sukces naszej imprezy miło jest nam poinformować Was wszystkich, że II edycja leśnego dogtrekkingu odbędzie się 08.09.2018 r., na

 

Kontakt

Nadleśnictwo Sława Śląska

ul. Niewidziajły 1A
67-410 Sława

tel. +48 68 356 62 29
fax. +48 68 356 62 29

slawaslaska@zielonagora.lasy.gov.pl

Nadleśnictwo Sława Śląska 2015 © Wszystkie Prawa Zastrzeżone.

Realizacja: www.CarboMedia.pl