DZIEŃ POLSKIEJ NIEZAPOMINAJKI

o właśnie dziś 15 maja jest jej święto. Któż z nas jej nie zna? Drobniutkie błękitne kwiatki, zebrane w szczytowych skrętkach z charakterystycznym żółtym środkiem (to tzw. osklepki, czyli wskaźniki nektaru). Potocznie zwana niezabudką lub mysim uszkiem (jej łacińska nazwa Myosotis oznacza mysie ucho i nawiązuje do kształtu liści). Tak, to ona – niezapominajka.
Kwiaty niezapominajek są symbolem pamięci. 
Czy wiecie, że w wielu kulturach symbolizuje ona pamięć? Jedna z niemieckich legend głosi że pewien młodzieniec wybrał się pewnego razu w świat w poszukiwaniu szczęścia. Pożegnał się ze swoją dziewczyną, która podarowała mu na drogę kwiat niezapominajki. Chłopak zatknął kwiatek za wstążkę kapelusza. Długo wędrował. Kiedy szedł przez góry błękitny kwiatek na jego kapeluszu poruszył się lekko i przed młodzieńcem otworzyła się skalna ściana. Przed sobą zobaczył grotę pełną złota. Młodzieniec zerwał kapelusz z głowy i szybko napełnił go cennym kruszcem. Wtedy usłyszał tajemniczy głos ducha gór: – Nie zapomnij o najważniejszym, nie zapomnij o miłości! Przerażony chłopak poderwał się do ucieczki. Złoto nie wypadło z kapelusza, ale zgubił niezapominajkę, która pozostała w grocie. Młodzieniec do końca życia pozostał bogaty, ale nigdy już nie zaznał miłości, bo zapomniała o nim ukochana dziewczyna.
Podczas leśnych spacerów zapewne nie raz i nie dwa spotkacie tę jakże urokliwą roślinę. Życzymy szczęścia w jej poszukiwaniach!
 

  • Autor: Silar, źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Myosotis,_Sanok.JPG
    Niezapominajka. Autor: Silar, źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Myosotis,_Sanok.JPG

Podobne artykuły

wiosne w lesie

PSOTY WIOSENNEGO CHOCHLIKA

„Kolorowy las” – nie dla nas!

W pierwszy dzień kalendarzowej wiosny w Nadleśnictwie Sława Śląska odbyło się uroczyste otwarcie obiektów edukacyjno-turystycznych, utworzonych w ramach proje

Hodowlana norka amerykańska – biała. Autor zdjęcia: Paweł Wojciechowski

Nasiona roślin niesione przez wiatr, naturalnie migrujące – nic w tym dziwnego, lecz warto zastanowić się, co się dzieje, kiedy to człowiek pomaga i przenosi gatunki daleko poza

Najnowsze artykuły

Zapewne pamiętacie jeszcze ubiegłoroczny dogtrekking?!  Jeżeli nie, to zajrzyjcie do dołączonej poniżej galerii zdjęć.

Aktualności

Autor: Silar, źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Myosotis,_Sanok.JPG

o właśnie dziś 15 maja jest jej święto. Któż z nas jej nie zna?

Blok kalendarz

 

Kontakt

Nadleśnictwo Sława Śląska

ul. Niewidziajły 1A
67-410 Sława

tel. +48 68 356 62 29
fax. +48 68 356 62 29

slawaslaska@zielonagora.lasy.gov.pl

Nadleśnictwo Sława Śląska 2015 © Wszystkie Prawa Zastrzeżone.

Realizacja: www.CarboMedia.pl