Ptaki Parku Miejskiego w Sławie

Dla nikogo chyba nie jest tajemnicą, że pierwotnym naturalnym środowiskiem, w którym mogliśmy niegdyś spotkać przedstawicieli naszej rodzimej awifauny są tereny niezurbanizowane. Jak wiemy, zgodnie z maksymą pantha rei, wszystko wokół nas w jakiś sposób ewoluuje. Tak też właśnie stało się z naszymi ptasimi sprzymierzeńcami. Już od dłuższego czasu obserwowano proces urbanizacji ptaków, czyli ich przystosowywanie się do życia w warunkach miejskich. W początkowym okresie spotykaliśmy w miastach zaledwie kilka podstawowych gatunków - wróbla, synogarlicę turecką (zwaną również sierpówką), szpaki, niektóre gatunki jaskółek. Z biegiem czasu do miast zaczęły zaglądać również inne.

Jednym z podstawowych czynników wpływających na zasiedlanie terenów miejskich przez ptaki jest dostępność miejsc, w których mogą zakładać swoje gniazda i wyprowadzać lęgi. Wiadomo, że najbardziej dogodnym miejscem pod tym względem będą wszelkiego rodzaju parki miejskie. Tak też właśnie stało się i w Sławie.

Zapewne ciekawi jesteście, które gatunki naszych skrzydlatych przyjaciół spotkacie w sławskim parku? Nic prostszego – zapraszamy do lektury artykułu pt. „Ptaki Parku Miejskiego w Sławie”  autorstwa dr. Olafa Ciebiery, prof. dr. hab. Leszka Jerzaka i mgr. Alfreda Roslera.

ZAPRASZAMY DO LEKTURY!

  • Pliszka żółta
  • Wróbel polny (mazurek)
  • Dzierzba gąsiorek

Kalendarz imprez

Najnowsze artykuły

Zapraszamy do zapoznania się z edukacyjną prezen

Zapraszamy dzieci oraz osoby dorosłe do nauki poprzez grę edukacyjną Zapoluj z sową.

Wspólnie z Gminą Sława oraz Gminą Kolsko realizujemy, jako Nadleśnictwo, projekt pn.

 

Kontakt

Nadleśnictwo Sława Śląska

ul. Niewidziajły 1A
67-410 Sława

tel. +48 68 356 62 29
fax. +48 68 356 62 29

slawaslaska@zielonagora.lasy.gov.pl

Nadleśnictwo Sława Śląska 2015 © Wszystkie Prawa Zastrzeżone.

Realizacja: www.CarboMedia.pl