Zagrożenia

Choroby odzwierzęce.

Przebywanie na obszarze leśnym wiąże się z ryzykiem zarażenia chorobami odzwierzęcymi groźnymi dl życia i zdrowia człowieka. Najbardziej znaną chorobą odzwierzęcą jest wścieklizna, którą roznoszą głównie lisy, jenoty. Również korzystając z zasobów leśnych można zarazić się chorobami przenoszonymi przez kleszcze – dwie najczęstsze z nich to bolerioza oraz  odkleszczowe zapalenie opon mózgowych. Natomiast jedzenie niemytych owoców leśnych może doprowadzić do zakażenia pasożytami, na przykład tasiemcami.

Aby uchronić się przez chorobami odzwierzęcymi lub zminimalizować ryzyko zakażenia nimi należy unikać kontaktu z dzikimi zwierzętami – nie zbliżać się do zwierząt osowiałych, nie uciekających od człowieka, gdyż takie zachowanie może wskazywać na chorobę tego zwierzęcia, nie należy również dotykać martwych zwierząt. W przypadku prowadzenia akcji przeciwko wściekliźnie nie chodzić na objęte działaniami tereny leśne. Po pobycie w lesie należy dokładnie obejrzeć ubranie i cało i sprawdzić, czy nie wczepił się kleszcz, a w przypadku jego znalezienia w sposób właściwy go usunąć, tak aby nie pozostał jego fragment – aparat gębowy – w ciele. Do lasu należy ubierać się w ubrania zapewniające możliwie jak najlepszą ochronę przed kleszczami – długie rękawy i nogawki w spodniach, odzież nie powinna mieć jaskrawych kolorów. Można również stosować specjalne środki chemiczne odstraszające te owady. Aby ustrzec się pasożytów nie należy zjadać niemytych owoców leśnych, a po zbiorze jagód czy jeżyn dokładnie umyć ręce.

 

Zatrucia pokarmowe.

Na terenie leśnym występują również rośliny trujące. Są to zarówno grzyby ( np. muchomor sromotnikowy, muchomor plamisty, krowiak podwinięty) jak też rośliny naczyniowe (konwalia majowa, cis pospolity, bieluń dziędzierzewa), których zjedzenie może skutkować nawet śmiercią. Nie należy zatem spożywać nieznanych grzybów i zrywać nieznanych roślin. W przypadku spożycia trujących roślin należy możliwie jak najszybciej wywołać wymioty, by usunąć źródło toksyn z organizmu i skontaktować się z lekarzem. Warto także zapamiętać wygląd rośliny, którą spożyliśmy jeżeli nie znamy jej nazwy.

 

Użądlenia przez owady.

Pojedyncze użądlenia przez owady – np. pszczołę, osę, szerszenia, dla zdrowego dorosłego człowieka nie są groźne. Jeżeli jednak owady użądlą w okolice głowy, jamy ustnej i szyi lub osoba użądlona jest uczulona na jad, użądlenie może być groźne dla zdrowia. W przypadku użądlenia należy jak najszybciej usunąć żądło wraz z pęcherzykiem surowiczym, w taki sposób, aby nie wprowadzić większej ilości jadu do organizmu, zdezynfekować miejsce użądlenia, stosować zimne okłady i skontaktować się z lekarzem.

 

Ukąszenie przez żmije.

W Polsce występuje jeden gatunek jadowitego węża – jest to żmija zygzakowata. Jej jad jest toksyczny i może spowodować zaburzenia w funkcjonowaniu organizmu a nawet śmierć. Nie należy zatem zbliżać się do żmij, drażnić ich, dotykać. W przypadku ukąszenia przez żmiję należy założyć opaskę uciskową powyżej miejsca ukąszenia, unieruchomić kończynę, nawiązać niezwłocznie kontakt z lekarzem.

  • fot. G. Jędro
    fot. G. Jędro
  • fot. G. Sawko
    fot. G. Sawko
  • fot. G. Jędro
    fot. G. Jędro

Kalendarz imprez

Najnowsze artykuły

Zapraszamy do zapoznania się z edukacyjną prezen

Zapraszamy dzieci oraz osoby dorosłe do nauki poprzez grę edukacyjną Zapoluj z sową.

Wspólnie z Gminą Sława oraz Gminą Kolsko realizujemy, jako Nadleśnictwo, projekt pn.

 

Kontakt

Nadleśnictwo Sława Śląska

ul. Niewidziajły 1A
67-410 Sława

tel. +48 68 356 62 29
fax. +48 68 356 62 29

slawaslaska@zielonagora.lasy.gov.pl

Nadleśnictwo Sława Śląska 2015 © Wszystkie Prawa Zastrzeżone.

Realizacja: www.CarboMedia.pl